Notka z historii #3 – Ostatni złamany kosz

W przeszłości w NBA wielokrotnie zawodnicy łamali kosze. Najczęściej kończyło się wyłamaną obręczą i roztrzaskanym szkłem. Później zastosowano inne materiały, co miało też zadbać o bezpieczeństwo zawodników. Ale legendarny Shaquille O’Neal znalazł na to inny sposób.

Shaq trafił do NBA w 1992 roku trafiając w drafcie do Orlando Magic. To właśnie w barwach tego zespołu zanotował rekord w ilości wsadów w całym sezonie. W tym też sezonie kilkukrotnie przerwał mecz z powodu złamania kosza. Choć już wcześniej zmieniono materiał z którego wykonywano tarcze, amerykański wieżowiec zadecydował o tym, że zmieniono również mocowanie.
Wcześniej uznawano, że do ostatniego złamanego w historii kosza doprowadził Darryl Dawkins w 1979 roku. W 1988 roku Jerome Lane również doprowadził do rozbicia tarczy, tam jednak jak się okazało powodem była wcześniejsza wada. Od tamtego czasu tarcze miały być „niezłamywalne”.
Shaquille poradził sobie na inny sposób. W meczu Orlando – New Jersey Nets dostał piłkę pod kosz i popisał się potężnym wsadem. Na tyle potężnym, że złamał mocowanie tarczy i przewrócił na ziemię cały kosz. Po tym incydencie władze NBA zarządziły wzmocnienie wszystkich koszy w całej lidze. A „The Diese” po zakończeniu kariery zrobił słynne „drzewo złamanych obręczy”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: