Wehikuł czasu #3 – Sześć medali w Chile

Kolejna część naszej „przypominajki” kieruje się na lekkoatletyczne stadiony. Chcemy przypomnieć sportowców którzy na Mistrzostwach Świata Juniorów w 2000 roku w Chile zdobyli medale. Co stało się po latach?

Marcin Jędrusiński – Wychowanek wrocławskiego Śląska od najmłodszych lat zapowiadał się na świetnego sprintera. Rok przed wyjazdem do Chile zdobył z kolegami złoto na Igrzyskach Wojskowych w Zagrzebiu w sztafecie 4 x 400 m. W Santiago został wicemistrzem świata w biegu na 200m, przegrywając tylko z Paulem Gorriesem z Republiki Południowej Afryki. Przez lata był czołowym polskim biegaczem. W 2006 roku został wicemistrzem Europy w sztafecie 4 x 100m. Łącznie 13-krotnie świętował mistrzostwo Polski. Karierę zakończył w 2013 roku.

Marek Plawgo – Mistrz świata juniorów w biegu na 400 metrów przez płotki. Na tej samej imprezie razem z kolegami wywalczył brązowy medal w sztafecie 4 x 400m. Najlepszy polski płotkarz ostatnich lat. Przez lata zawodnik KS Warszawianka. Nadal jest rekordzistą Polski w swojej ulubionej konkurencji. Siedem lat z rzędu utrzymywał się w pierwszej dziesiątce na listach światowych. Dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata w Osace w 2007 roku. Wicemistrz Europy z Goteborga z 2006 roku. Dwukrotny halowy mistrz Europy. W 2004 roku w Atenach wystąpił w finale igrzysk olimpijskich, gdzie zajął szóste miejsce. Podobnie było cztery lata później w Pekinie. W 2007 roku zajął siódme miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najpopularniejszego sportowca Polski. Karierę zakończył w 2013 roku. W ostatnich latach leczył się z depresji. Obecnie dyrektor marketingu w „Atlas Arenie” w Łodzi.

Rafał Wieruszewski – W Santiago zdobył brązowy medal w sztafecie 4 x 400m. Szybko zaczął odnosić sukcesy w sztafetach seniorskich. W 2001 roku razem z kolegami pierwotnie zajął czwarte miejsce, po latach jednak zdyskwalifikowana została amerykańska drużyna, dzięki czemu oficjalnie „biało-czerwoni” zostali uznani brązowymi medalistami. Ten sam sukces powtórzył sześć lat później w Osace. Był też halowym wicemistrzem świata i brązowym medalistą mistrzostw Europy. Przez lata ostoja polskiej sztafety. Indywidualny mistrz Polski w biegu na 400m. Ze światowymi stadionami pożegnał się w 2012 roku.

Karol Terejlis – Rodowity Wrocławianin biegł na drugiej zmianie w Chile i znacząco przyczynił się do wielkiego sukcesu. Niestety w seniorską lekkoatletykę nie udało mu się skutecznie wejść i pożegnał się z marzeniami o karierze.

Adrian Gałaszewski – Zawodnik z Ełku przez kilka lat próbował po juniorskim sukcesie zaznaczyć swoje nazwisko na polskiej mapie biegaczy, jednak szybko okazało się, że nie jest w stanie osiągać odpowiednich czasów. Zajął się więc trenowaniem. Obecnie szkoli młodzież w LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża.

Tomasz Śmiałek – Z Ameryki Południowej przywiózł brązowy medal w skoku wzwyż. Wychowywał się w Tomaszowie Mazowieckim, co jak powiedział znacząco wpłynęło na jego rozwój, dzięki dobrym warunkom na miejscu. Był zawodnikiem Warszawianki. Prosto z Chile dostał propozycję przeniesienia się do Stanów Zjednoczonych na Uniwersytet w Akron, które przez kilka lat reprezentował, a następnie został trenerem. Tam skończył też studia. Obecnie jest szkoleniowcem Szwedki, Eriki Kinsey.

Tomasz Chrzanowski – Podobnie jak Śmiałek, przywiózł do domu brąz, jednak w przypadku pchnięcia kulą. Ustanowił tam młodzieżowy rekord Polski, uzyskując dokładnie 19 metrów. Jako zawodnik Śląska Wrocław dwukrotnie świętował tytuł mistrza Polski. Najlepszym seniorskim osiągnięciem było piąte miejsce Halowego Pucharu Europy w 2003 roku.

Aneta Lemiesz – Jako jedyna kobieta przywiozła z Chile medal. Zdobyła ten ze srebrnego kruszcu w biegu na 400m. Specjalizowała się w średnich dystansach. Dwa lata po tej imprezie zdobyła z koleżankami halowe wicemistrzostwo w sztafecie 4×400 m w Wiedniu. Reprezentowała Polskę w Pucharze Europy. Studiowała w Stanach Zjednoczonych. Była mistrzynią świata weteranek. Obecnie pracuje w Polski Związku Lekkiej Atletyki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: