Wehikuł czasu #6 – Siatkarscy kadeci w kolorze złota

Jeżeli chodzi o kategorie juniorskie, zdecydowanie polska siatkówka należy do czołówki, co udowodniła przez lata wieloma medalami. W tym nasi mistrzowie Europy z 2005 roku, których postanowiliśmy przypomnieć i przeanalizować dalszy rozwój ich karier.

Waldemar Kaczmarek – Polski rozgrywający, jest wychowankiem Skry Bełchatów, gdzie grał w młodzieżowych kategoriach. Szybko trafił jednak do Spały, gdzie grał przez trzy lata. Następnie grał w Nysie, skąd trafił do Chemika Bydgoszcz, w barwach którego grał w Plus Lidze. Grał też w Gdańsku, Poznaniu, a także Jokerze Piła. Z KS Milicz zdołał wywalczyć awansować do I ligi, a następnie odszedł do cypryjskiego Anorthosisu Famagusta, gdzie zdobył mistrzostwo oraz puchar kraju.

Grzegorz Łomacz – Wielokrotny reprezentant Polski. Obecnie zmiennik Fabiana Drzyzgi i reprezentacyjny „Atmosferić”. Od lat utrzymuje się na solidnym poziomie. Rozgrywający Skry Bełchatów ma za sobą przygody z Cuprumem Lubin, Treflem Gdańsk i Jastrzębskim Węglem. Swoją karierę rozpoczynał w Warszawie. Jadąc na turniej do Łotwy był graczem Woli Warszawa.

Michał Kamiński – Jeszcze przed mistrzostwami Europy wywalczył razem z Norwidem Częstochowa mistrzostwo Polski kadetów. Rosły atakujący podobnie jak większość kolegów szkolił się w Spale. Dwa sezony spędził w barwach Jastrzębskiego Węgla, z którym wywalczył wicemistrzostwo Polski. Później często podróżował po różnych klubach, choć spędził dwa lata we Francji. Grał też m.in. w AZS-ie Częstochowa i Treflu Gdańsk. Kilka lat temu grał jeszcze w Będzinie. Starał się też o angaż w Korei.

Bartosz Kurek – Dwa lata temu najlepszy siatkarz świata, MVP mistrzostw świata. Już od najmłodszych lat był uznawany za ogromny talent. Wzrost, skoczność, ogromna siła i świetna technika. Już jako nastolatek miał wszystko. Zaczynał grę w Nysie. Grał m.in. w Mostostalu Kędzierzyn-Koźle, Skrze Bełchatów, a także we włoskim Lube. Miniony sezon spędził we włoskiej Monzie, jednak ciągle jest na niego wielu chętnych z jeszcze mocniejszych klubów.

Arkadiusz Świechowski – Choć uchodził za spory talent, nigdy nie potwierdził go w seniorskiej siatkówce. Zaczynał karierę w Kędzierzynie-Koźlu, jednocześnie trenując w Spale. Wywalczył wicemistrzostwo Polski juniorów, zagrał też jeden sezon w pierwszym zespole Mostostalu. Później grał w pierwszej lidze w barwach m.in. Gwardii Wrocław i MKS-u Będzin.

Mikołaj Sarnecki – Szybko trafił do Skry Bełchatów, gdzie grał w kategoriach juniorskich. Do pierwszego zespołu jednak się nie przebił. Próbował też sił w Wieluniu, a później podróżował za granicą, a także w niższych ligach polskich. Obecnie gra w bułgarskim SKV Montana.

Bartosz Janeczek – Zaczynał grać w Wieliczce, lecz szybko trafił do SMS-u Spała. Stamtąd trafił do Gwardii Wrocław, a następnie AZS-ie Częstochowa, gdzie stał się podstawowym atakującym. Później jednak jego forma spadała. Wyjechał do Francji, po powrocie grał w Transferze Bydgoszcz i ponownie w AZS-ie. Później zszedł jeszcze niżej. Niedawno wzmocnił I-ligowego Chrobrego Głogów.

Jakub Jarosz – MVP mistrzostw na Łotwie. Grał w Mostostalu, a następnie Skrze Bełchatów, z którą zdobył mistrzostwo Polski. Następnie wrócił do Kędzierzyna. W tym czasie był też stałym reprezentantem Polski. Później jednak jego forma zaczęła opadać. Wyjechał do Włoch, jednak po powrocie nie powalał formą ani w Treflu Gdańsk, ani Łuczniczce Bydgoszcz. Miniony sezon spędził w GKS-ie Katowice, jednak i tam jego forma pozostawiała sporo do życzenia.

Zbigniew Bartman – W siatkówkę grał od najmłodszych lat w warszawskich klubach. W międzyczasie grał w plażówkę razem z Michałem Kubiakiem. Szybko wyjechał za granicę, grając we włoskiej Weronie i Halkbanku Ankara. Wielokrotnie zmieniał kluby. Ma za sobą też przygody z Azją. Przez wiele lat grał w reprezentacji Polski, jednak przez konflikt z Michałem Kubiakiem, od dłuższego czasu jest z dala od zespołu narodowego. Ostatni sezon spędził w Resovii, jednak spisywał się bardzo słabo.

Mateusz Gorzewski – Próbował się przebić w Pluslidze kilkukrotnie, jednak z niepowodzeniem. Próbował swoich sił w Jastrzębskim Węglu. Grał też w Gwardii Wrocław i Jokerze Piła. Ma za sobą przygodę na Białorusi.

Michał Chaberek – Grając w Spale, podróżował też po wielu innych klubach. Grał w Bielsku-Białej, Politechnice Wrocławskiej, AZS-ie Olsztyn, a także Treflu Gdańsk. Problemy zdrowotne nie pozwoliły mu jednak na dalsze kontynuowanie kariery.

Adrian Stańczak – Grał w kilku polskich klubach. Często grywał w Pluslidze, w barwach Polskiej Energii Sosnowiec, Jadarze Radom i AZS-ie Częstochowa. Ostatni sezon spędził w Ślepsku Suwałki, debiutującym na najwyższym poziomie w Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: