Jeszcze w 2018 roku nie wiedziałem, że istnieje taka dyscyplina [WYWIAD]

Zapewne wiele osób, przeglądając internet widziało filmy z azjatyckiej odmiany „siatkonogi”. Oryginalne sepak takraw trafiło niedawno do Polski za sprawą Pawła Podczerwińskiego. W wywiadzie z nami prezes Polskiej Federacji Sepak Takraw opowiada jak przypadkiem natrafił na ten sport, a także o rozwoju go nad Wisłą.

Skąd pomysł na rozwinięcie takiego sportu w Polsce?

Paweł Podczerwiński: Do 20 grudnia 2018 roku nie wiedziałem oraz nie słyszałem że w ogóle istnieje taka dyscyplina jak Sepak Takraw. Wtedy dotarłem do artykułów publikowanych  w Internecie w których opisywano tą dyscyplinę w Polsce od roku 2008 roku. Ale wypadało by z mojej strony opowiedzieć wszystko od początku. Przez cztery lata byłem dystrybutorem wojewódzkim jednej z marek sportowych która  zajmuje się sprzedażą w Polsce. Dokładnie we wrześniu 2018 roku przyjechał do mnie jeden z dyrektorów handlowych na rozmowę. Oznajmił, że w firmie będą duże zmiany i będziemy działać na całkiem innych zasadach, co ciekawe zaproponował mi awans w hierarchii firmy. Ale po przemyśleniach odrzuciłem lepsze awans i lepsze stanowisko. Miałem swój pomysł oraz wielkie ambicje, chciałem wprowadzić nową markę do Polski. Zadanie łatwe nie było, gdyż europejskie marki od dawna działały w Polsce, więc został mi rynek amerykański albo azjatycki. Najlepszą ofertę dostałem z Tajlandii  z firmy Grand Sport i zaczęła się moja współpraca. W ofercie zaciekawiła mnie piłka która jest bardzo specyficzna. Myślałem, że jest do zabawy dla dzieci, albo jakaś pamiątkowa dla turystów. Napisałem do menadżera, żeby mi napisał konkretnie do czego służy. Odpowiedział, że to piłka do gry w Sepak Takraw. Nie miałem pojęcia o czym mowa. Włączyłem Internet i znalazłem na youtube jak grają w zawodnicy w Sepak Takraw. Jestem prezesem KS Rysy Bukowina Tatrzańska i postanowiłem w styczniu 2019 roku testować grę Sepak Takraw na moich piłkarkach. Większości dziewczyn spodobała się ta dyscyplina więc postanowiłem założyć sekcję Sepak Takraw.

Kiedy wprowadził Pan ten sport do Polski?

Nieświadomie w styczniu 2019 roku zakładając pierwszą w Polsce sekcję Sepak Takraw w KS Rysy w gminie Bukowina Tatrzańska. Nie wiedziałem wtedy że nie ma w Polsce żadnych rozgrywek oraz Federacji. W kwietniu 2019 roku przekonałem Magdę i Janka, działaczy Respektu Myślenice i Marka Fiuta, Prezesa Starówki Nowy Sącz do utworzenia Polskiej Federacji Sepak Takraw. Korzystając z okazji chciałbym wyżej wymienionym prezesom podziękować gdyż dzięki nim, możliwe stało się utworzenie formalnie działającej federacji w naszym kraju. Pomaga mi także członek zarządu PFST Kazimierz Kukuczka.

Jak rozwija się ten sport w naszym kraju?

Polska Federacja Sepak Takraw istnieje formalnie od połowy czerwca 2019 roku, jesteśmy na razie w fasie początkowej i powoli małymi kroczkami rozwijamy się. Wszystkie drużyny które grają w Sepak Takraw, mieszczą się na terenie województwa małopolskiego. Po wprowadzeniu nowej dyscypliny do Polski było naprawdę bardzo ciężko startowaliśmy od zera. Trzeba było zbudować struktury żeby mogły funkcjonować ligi, napisać regulaminy, przeszkolić sędziów do prowadzenia rozgrywek, przetłumaczyć przepisy, opracować system licencji dla zawodników oraz klubów. Nie dostaliśmy wsparcia nawet złotówki od Ministerstwa Sportu , mimo pisanych pism, mało tego, chciałem się spotkać porozmawiać w Warszawie ale nawet to mi odmówiono, tłumacząc że brakiem czasu.

undefined

Czy Tajowie absolutnie dominują w tym sporcie?

Na świecie Tajlandia i Malezja są najlepszymi drużynami narodowymi od samego początku do dnia dzisiejszego, gdzie wygrywają notorycznie Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Azjatyckie . W Tajlandii sportem narodowym jest Sepak Takraw na równi z boksem tajskim. Bardzo dużo klubów, szkółek i  duże nakłady finansowe przez rząd, dały efekt organizacyjny i sportowy. Natomiast w Europie żądzą nasi sąsiedzi Niemcy, którzy są poza zasięgiem innych reprezentacji europejskich

W jakim miejscu sportowo jest teraz reprezentacja Polski?

W listopadzie 2019 roku odbyła się pierwsza konsultacja szkoleniowa reprezentacji Polski kobiet. Reprezentacja Polski mężczyzn rozegrała dwa spotkania o międzynarodowej randze z doświadczoną reprezentacją Serbii. Mecz rozegrany został końcem listopada 2019 roku w Białce Tatrzańskiej w meczu 3 vs 3 wygraliśmy (2:1), w grze 2 vs 2 też wygraliśmy (2:1). Rewanż odbył się w Nowy Sączu w meczu 3 vs 3 wygraliśmy (2:1), w grze 2 vs 2, poszło nam jeszcze lepiej, gdyż wygrana była okazalsza (2:0). Niestety na mistrzostwa Świata nie pojechaliśmy. Nie chcę narzekać, ale nie dostaliśmy wsparcia nawet złotówki od Ministerstwa Sportu, mimo pisanych pism. Chciałem się spotkać porozmawiać w Warszawie ale nawet tego mi odmówiono, tłumacząc brakiem czasu. W tym roku dostaliśmy dofinansowanie od Ambasady Królestwa Tajlandii, która mieści się w Polsce. Co ciekawe sam Ambasador skontaktował się ze mną, ta pomoc jest dla nas światełkiem, że może być lepiej. Panu Ambasadorowi mogę tylko podziękować za wsparcie.

Jakie są plany odnośnie rozwinięcia i rozpowszechnienia tego sportu w Polsce?

Moim marzeniem jest powstanie nowych zespołów spoza województwa małopolskiego oraz większa ilość zawodników uprawiających Sepak Takraw. Rozpowszechniać w Polsce można na wiele sposobów, ale najlepszą promocją są media. W Małopolsce niemal wszystkie media uczestniczyły w naszym turniejach. Gorzej wygląda sytuacja w innych regionach gdzie niestety nikt nie był zainteresowany promocją Sepak Takraw. Z żalem muszę powiedzieć że przez rok został zaniedbany pion trenerski, ale nie mieliśmy czasu żeby nim się zająć. Aktualnie jestem na kursie międzynarodowym trenerskim Astaf Certified Sepaktakraw Coaching Course . Planuję zorganizować kurs trenerski w Polsce, gdyż wiadomo, że dobrze wykwalifikowana kadra trenerów da nam efekty w postaci ukształtowanych zawodników, którzy będą grać w klubach, a z czasem w Reprezentacji Polski. Całkiem niedawno dołączyliśmy do Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich, PFST jest 54 członkiem, jest to dla nas duża odpowiedzialność, ale także wyśmienita promocja.

Czy popularność teqballa jest przeszkodą dla Sepak takraw?

Popularność teqballa czy innych dyscyplin sportowych nie przeszkadza dyscyplinie Sepak Takraw. Według mojej opinii bardzo dobrze, że ludzie mają wybór jaką dyscyplinę będą uprawiać, każda walczy o zainteresowanie swoją ofertą i o nowych ludzi. Więc wszystkim prezesom w związkach czy Federacjach w Polsce życzę jak najlepiej.

Gdzieś na świecie jest to sport zawodowy?

Zawodowe ligi na świecie są dwie w Tajlandii i Malezji. Pełne hale kibiców oraz transmisje w telewizji na żywo meczów są piękną otoczką tychże lig. Gwiazdy poszczególnych zespołów są jak celebryci, mają swoich fanów i są rozpoznawalnymi postaciami w swoich krajach.

Sepak takraw to bardzo widowiskowa gra, ale zapewne równie wymagająca fizycznie?

Przygotowanie fizyczne jest potrzebne, ale w Polsce nie gramy tak dobrze jak światowa czołówka, więc przygotowanie fizyczne schodzi na dalszy plan. Uczymy się podstaw gry, techniki  oraz taktyki gry. Najpierw musimy wytrenować nowe pokolenie młodych zawodników od samych podstaw. Wtedy ci zawodnicy będą grać na wysokim poziomie sportowym i będziemy mogli wdrażać odpowiednie etapy przygotowania fizycznego.

Odbywają się w Polsce ligi, bądź mistrzostwa Polski?

Oczywiście, zaczynam bo tak wypada od pań, odbyła się Superliga Polska gdzie występowało pięć zespołów. Mistrzem Polski jest drużyna KS Rysy Bukowina Tatrzańska, a wicemistrzem KS Starówka Nowy Sącz, liga trwała dwa miesiące. Puchar Polski także wygrała drużyna KS Rysy Bukowina Tatrzańska, ale w ogólnopolskim turnieju najlepsza była KS Starówka Nowy Sącz. Panowie też mieli swoją Superligę. Mistrzem Polski w sezonie 2019/2020 została drużyna KS Rysy Bukowina Tatrzańska, a w lidze występowało pięć drużyn. Puchar Polski był bardzo widowiskowy i zacięty w finale wygrała drużyna KS Rysy Bukowina Tatrzańska, a na drugim miejscu wylądowała drużyna Maniaka Kraków w turnieju wystąpiło sześć zespołów. Ogólnopolski turniej to całkowita dominacja drużyny KS Rysy Bukowina Tatrzańska, pierwsze i drugie miejsce zdobyły drużyny z Bukowiny Tatrzańskiej.

Co trzeba zrobić, żeby wystartować?

Wystarczy skontaktować się przez e-mail – polska.federacja.sepak.takraw@gmail.com. Po skontaktowaniu się przez e-mail zawsze oddzwaniam i tłumaczę szczegóły i odpowiadam na pytania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: