Nieznani znani #5 – Niekwestionowany król darta

Skoro bardzo popularny staje się teraz w Polsce dart za sprawą Krzysztofa Ratajskiego, warto wspomnieć jedną z największych legend tego sportu, obok Erica Bristowa. Phil Taylor od dwóch lat nie gra, jednak na kartach historii zapisał się drukowanymi literami.

Nie jestem kolejnym „sezonowcem”. Choć od dłuższego czasu nie oglądam darta, nie ukrywam, że swego czasu oglądałem go sporo, z powodu takiego jak snooker. Często był transmitowany na jednym z niewielu wtedy kanałów sportowych, dostępnych w Polsce, czyli Eurosporcie. Wtedy na tarczach wywijali Raymond van Barneveld, Martin Adams, Gary Anderson, a później Michael van Gerwen.

Jednak to Taylor jest niekwestionowaną legendą tego bardzo popularnego, szczególnie na wyspach sportu. Choć największy wpływ na rozpromowanie miał chyba Bristow, to Taylor pozostaje w pamięci tych, którzy przed ślęczyli przed telewizorem, oglądając rzucanie do tarczy.

Urodzony w 1960 roku zawodnik, bardzo szybko porzucił szkołę i rozpoczął pracę. Dzięki temu miał też więcej czasu na swój ulubiony sport, czyli dart. Był gwiazdą pubów w swoim rodzinnym Stoke-on-Trent, gdzie regularnie grał i co najważniejsze wygrywał.

Urósł szybko do miana regionalnej legendy. W końcu usłyszał o nim Eric Bristow, najlepszy wtedy darter, który przeznaczył na promocję Taylora 10 tysięcy funtów, pod warunkiem, że po osiągnięciu sukcesów ta kwota zostanie mu zwrócona. Bohater tego tekstu zaczął startować na turniejach niższego szczebla, które dość regularnie wygrywał.

W końcu dostał się na mistrzostwa świata w 1990 roku, gdzie po drodze pokonał dobrze znane postacie. W finale musiał się zmierzyć ze swoim mentorem. Sensacyjnie Taylor pokonał Bristowa aż 6:1 w setach, zgarniając swój pierwszy tytuł mistrzowski. W tym samym czasie wygrał też Winmau World Master, najbardziej prestiżowych zawodów obok mistrzostw świata.

W następnym roku Phil stracił tytuł, jednak odzyskał go w 1992 roku, po epickim wręcz meczu. W finale zmierzył się z Mike’m Gregory’m, a o zwycięstwie zdecydował dopiero tie-break w ostatnim legu.

Ten sukces zdecydowanie wzmocnił pozycję Taylora, który razem z wieloma znanymi zawodnikami przeszedł do organizacji Professional Darts Corporation, po skłóceniu z federacją British Darts Organisation. Taylor pierwszy tytuł nowej federacji zdobył w 1995 roku i bronił tytuł do 2003 roku. Wtedy w finale pokonał go Kanadyjczyk, John Part. W 1999 roku zmierzył się z mistrzem świata federacji BDO, Raymondem van Barneveldem, a pojedynek nazywany był „meczem stulecia”. Wygrał Brytyjczyk 21:10 w legach.

To był tylko chwilowy przestój, bowiem „The Power” jak był nazywany Taylor zwyciężył kolejne trzy edycje. Później tytuł zdobył jeszcze trzy razy, łącznie grając w 21 finałach. Łącznie w obydwu federacjach zdobył 16 tytułów mistrza świata. Oprócz tego wielokrotnie wygrywał najważniejsze turnieje w darcie.  

Jest prawdopodobnie jedynym zawodnikiem, który w dużym turnieju, zakończył lega dziewięcioma lotkami, dwukrotnie. Jest też zawodnikiem, który najwięcej razy w karierze zaliczył dziewięć lotek. Do tego dysponuje najwyższą średnią z trzech lotek, do tej pory nie pobitą. Podczas PDC Pro Tour osiągnął 120,24, co jest najwyższym wynikiem w historii.

Przez lata zebrał z tarcz grubo ponad pięć milionów funtów. Był uwielbianą postacią. Oprócz niesamowitych umiejętności i kapitalnych wyników, był też niemal zawsze uśmiechniętym, bardzo pozytywnym człowiekiem, który przyciągał do klubów masę kibiców.

Karierę zakończył w 2018 roku, tłumacząc się zmęczeniem po ciągłych podróżach. Jak sam wspominał, ciągnie go dalej do darta, ale ma serdecznie dość dalekich podróży, choć był na gościnnych występach m.in. w Azji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: