Wehikuł czasu #4 – Przyszłość lekkoatletycznych medalistów

W poprzednim odcinku prezentowaliśmy polskich medalistów młodzieżowych mistrzostw świata w lekkoatletyce z 2000 roku z chilijskiego Santiago. Teraz czas na medalistów z kilku kolejnych czempionatów.

Michał Hodun – brązowy medalista imprezy w 2002 roku, która odbyła się w Kingston. Swój medal zdobył w rzucie dyskiem, uzyskując  61,74. Rok wcześniej na mistrzostwach Europy zwyciężył zarówno w swojej nominalnej konkurencji, jak i pchnięciu kulą. W kategorii seniorskiej nie odnosił jednak sukcesów. Jego rekord życiowy jest bowiem o ponad 10 metrów słabszy od rekordu Polski Piotra Małachowskiego. Kilka lat temu został zawodowym policjantem.

Igor Janik – Od juniorskich czasów był uznawany jako nadzieja polskiego oszczepu. To jedyna konkurencja rzutowa, w której nie mieliśmy bowiem zawodników walczących o medale w XXI wieku. Wszystko miało zmienić się za sprawą Janika. W 2002 roku ustanowił rekord Polski juniorów, a także zdobył złoty medal mistrzostw świata juniorów, wygrywając również eliminacje. Rok później zwyciężył również na Uniwersjadzie. Przez kolejne lata był zdecydowanie najlepszym polskim oszczepnikiem. Często na drodze do największym imprez na drodze stawały jednak kontuzje. Zakwalifikował się na igrzyska olimpijskie w 2008 roku, osiągając świetny wynik 83,21. W samym Pekinie fatalnie spisał się jednak w kwalifikacjach, rzucając zaledwie 77,63 i nie wystartował w głównym konkursie. Podobnie było cztery lata później. Mimo z wielką pewnością wypełnionego minimum, w olimpijskich zawodach przepadł w eliminacjach. Obecnie jest trenerem personalnym.

Agnieszka Frankowska – Świetnie prezentowała się jako juniorka i to przeniosło się na mistrzostwa na Jamajce, gdzie w biegu na 100 metrów przez płotki musiała uznać wyższość Kubanki Anay Tejedy. W późniejszych czasach nie była w stanie przebić się jednak do seniorskiej czołówki. Jak sama wspominała przejście do seniorki była dla niej bardzo ciężkie. Nie zdołała się zakwalifikować na igrzyska olimpijskie do Aten.

Anna Ksok – zawodniczka Śląska Wrocław na Jamajce musiała uznać wyższość tylko niesamowitej Blanki Vlasić w skoku wzwyż. To był jednak jej największy sukces w karierze. Po tym zdobyła też m.in. srebrny medal uniwersjady, czy dwukrotnie brązowy medal mistrzostw Europy w kategoriach młodzieżowych. W seniorskiej karierze jej największym sukcesem było szóste miejsce w Pucharze Świata w Atenach. Jej rekord życiowy to 1,94m.

Urszula Piwnicka – specjalizująca się w rzucie oszczepem zawodniczka w Kingston stanęła na najniższym stopniu podium. Ma również medal z tego samego kruszcu na Uniwersjadzie. Startowała w Igrzyskach olimpijskich w Pekinie, gdzie jednak nie udało jej się awansować do turnieju głównego. Podobnie było rok później na mistrzostwach świata w Berlinie. Trzykrotna mistrzyni Polski.

Jakub Giża – to jedyny polski medalista czempionatu w Grosseto w 2004 roku. Zdobył srebrny medal w pchnięciu kulą. Kilka lat później został młodzieżowym mistrzem świata w tej dyscyplinie. Swego czasu był nominowany do tytułu wschodzącej gwiazdy europejskiej lekkoatletyki. W 2010 roku zajął dziewiąte miejsce w mistrzostwach Europy. Z powodu bardzo silnej konkurencji tylko raz zdobył mistrzostwo Polski w hali.

Artur Noga – mistrz świata w biegu na 110 metrów przez płotki z Pekinu z 2006 roku. Rok później został mistrzem Europy w tej samej kategorii. Największy sukces odniósł w 2012 roku zdobywając brązowy medal mistrzostw Europy w Helsinkach. W 2014 roku w tej samej imprezie zajął szóste miejsce. W mistrzostwach świata zatrzymywał się na półfinałach. Kapitalnie spisał się też w 2008 roku na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, gdzie zajął piąte miejsce.

Ewelina Klocek (ob. Ptak) – brązowa medalistka mistrzostw świata z 2006 roku w biegu na 200 m. Wielokrotnie biegała w polskiej sztafecie sprinterskiej, w tym również na igrzyskach olimpijskich. Zdobyła razem z koleżankami brązowy medal mistrzostw Europy w sztafecie 4 x 100 m. Z kolei w 2016 roku w Portland została halową wicemistrzynią świata w sztafecie 4 x 400 m. Obecnie jest trenerką lekkoatletyki.

Sylwester Bednarek – Wicemistrz świata w skoku wzwyż z 2008 roku z Bydgoszczy w skoku wzwyż. Rok później zdobył mistrzostwo Europy. W 2009 roku jako 20-latek zdobył seniorski brązowy medal mistrzostw świata, osiągając w Berlinie 2,32. W 2017 roku został halowym mistrzem Europy. W 2016 roku wystartował w igrzyskach olimpijskich, tam jednak odpadł w eliminacjach.

Paweł Wojciechowski – czołowy tyczkarz ostatnich lat. W Bydgoszczy zajął drugie miejsce, jednak wszystko odbił sobie w kategorii seniorskiej. Został młodzieżowym mistrzem Europy, halowym mistrzem Europy w zeszłym roku w Glasgow, wicemistrzem Europy na stadionie, a także mistrzem świata i brązowym medalistą na stadionie. Przez pewien czas był rekordzistą Polski z wynikiem 5,91, później pobił swój rekord na 5,93. Jest też rekordzistą Polski juniorów. Jest zawodowym żołnierzem. Dwukrotnie wygrał światowe wojskowe igrzyska sportowe.

Robert Szpak – niespodziewany mistrz świata w rzucie oszczepem z Bydgoszczy. Na tym czempionacie ustanowił swój rekord życiowy i pobił rekord świata juniorów rzucając oszczep na odległość 78,01. Brązowy medalista wojskowych igrzysk. Brązowy medalista mistrzostw Polski.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: